Všetky potrebné

formuláre nájdete

 

TU

 

 

 

 

 

 

NOVINKY

arr3Zmena sídla spoločnostiVážení zákazníci dňa 1.8.2017 sa naša prevádzka presťahovala do nových priestorov na ulicu Hečková... arr3Úprimne ďakujeme za poukázanie 2 % z dane v roku 2018Úprimne ďakujeme všetkým, ktorí poukázaním svojich dvoch percent z dane podporili našu neziskovú...

KONTAKTY

AMETYSTPLUS, s.r.o.
Hečková 47 , 010 01 Žilina
Všetky výkony sú na objednávku
info(a)ametystplus.sk
Predajné hodiny
Utorok od 1430 - 17°°hod.

»
Vedľajšie účinky ožarovania a oxygenoterapia

Vedľajšie účinky rádioterapie

Ako čo najlepšie zvládnúť liečbu ožarovaním?

Napriek starostlivému plánovaniu a vykonávaniu ožarovania treba rátať s tým, že sa občas vyskytnú nežiaduce sprievodné reakcie. Vplyv liečby žiarením na ľudský organizmus sa môže prejaviť celkovými i miestnymi reakciami. K celkovým patrí tzv. postradiačný syndróm, čiže choroba z ožiarenia, a poruchy krvotvorby, čo sa prejaví zníženým počtom bielych krviniek - leukopéniou.

Príznaky postradiačného syndrómu môžu byť buď mierne (malátnosť, celková slabosť, ľahká únava, nespavosť, nechutenstvo), alebo ťažké (nevolnosť, dráždenie na zvracanie až zvracanie). Vznik a intenzita týchto príznakov závisí od umiestnenia nádoru, od spôsobu ožarovania i od telesného a psychického stavu chorého. Pri ožarovaní brušnej dutiny sú celkové príznaky častým sprievodným zjavom. Zníženie počtu bielych krviniek iba zriedkakedy ovplyvní priebeh ožarovania.

Ak sa subjektívne ťažkosti alebo leukopénia vystupňujú, môže lekár podaním vhodných liekov príznaky choroby z ožiarenia a leukopéniu zmierniť, ba až odstrániť.

Celkové reakcie po ožiarení sú dočasné, po skončení ožarovania rýchlo vymiznú.

Aby chorý ožarovanie dobre znášal, treba zachovať niektoré všeobecné odporúčania. Ak to Váš zdravotný stav dovoľuje nemeňte svoj denný režim, ale nepreťažujte sa. Po ožiarení je vhodné si na chvíľku ľahnúť a odpočinúť si. Veľmi dôležitý je pobyt na čerstvom vzduchu spojený s nenamáhavými prechádzkami. Pomáha udržiavať si dobrú telesnú kondíciu a prispieva aj k psychickej pohode. Pozornosť treba venovať aj stravovaniu, aby sa zabránilo strate telesnej hmotnosti, hlavne u chorých, ktorí trpia nechutenstvom a hnačkami. Strava má byť výživná, ľahko straviteľná, bohatá na bielkoviny a vitamíny, s obmedzením tukov. Dôležitý je prívod dostatočného množsva tekutín - 2 až 3 litre denne.

K miestnym reakciám na ožarovanie patria reakcie na koži vstupných ožarovacích polí a na slizniciach. Pri každom ožarovaní zvonka, žiarenie, skôr než zasiahne samotný nádor, musí prejsť cez kožu. Koža reaguje na ožiarenie v mnohých prípadoch ako pri opaľovaní na slnku. Sčervenie, svrbí, niekedy sa vytvoria pľuzgieriky. V ožarovanej oblasti často dochádza k pigmentácii (zhnednutiu) kože a k vypadávaniu chĺpkov, čo sa prejaví asi o tri týždne po začiatku ožarovania.

Ožarovaná koža je citlivá na dráždenie. Od začiatku ožarovania a ešte asi tri týždne po jeho skončení ju neslobodno mechanicky ani chemicky dráždiť. Nepoužívajte preto na ožarované miesta dráždivé mydlá, škrabky, kefy, froté uteráky, alkohol, éter, benzín, kolínsku vodu, dezodoračné spreje, náplaste, neprikladajte si na kožu teplé ani horúce obklady, nepoužívajte infračervené ohrievače ani horské slnko, nenavštevujte soláriá. Nenoste tesné, omínajúce oblečenie, nenoste bielizeň z umelých vlákien. Najvhodnejšia je bavlna. Kožu si ošetrujte dva až trikrát denne detským zásypom. Zmierňuje bolesť, šetrí kožu a tlmí zápal. Hygienu zachovávajte jemným sprchovaním. Používajte detské mydlá. Ožarovanú pokožku treba dôsledne chrániť pred slnečným žiarením.

Pri ožarovaní dutiny brušnej, žiarenie zasiahne aj sliznicu tenkého čreva, ktorá je veľmi citlivá na žiarenie a reaguje naň zápalovými zmenami a zmenami v zložení črevných baktérií. Prejaví sa to zvýšenou plynatosťou, bolestivým nutkaním na stolicu a hnačkami. Tie prestanú už o niekoľko dní po skončení ožarovania. Hnačkové stavy počas rádioterapie sa liečia predovšetkým úpravou stravy, ktorá musí byť ľahko straviteľná, chudobná na tuky a s obmedzením vláknin (nafukujú), bohatá na vitamíny a minerálie. Treba zvýšiť denný prívod tekutín. Proti hnačkám a bolestiam v bruchu sa podávajú potrebné lieky. Na vyrovnanie nerovnováhy medzi črevnými baktériami je vhodné podať jogurt so živými mikroorganizmami alebo kapsulky s chýbajúcimi baktériami. Tie vyrovnajú ich nedostatok. V prípade veľmi silných hnačiek spojených s vyčerpaním treba niekedy ožarovanie na niekoľko dní prerušiť. Častým sprievodným zjavom pri ožarovaní dolnej polovice brucha je podráždenie sliznice močového mechúra - cystitída. Je tiež prechodná, upraví sa zvýšeným prívodom tekutín. Vhodný je urologický čaj a neochucované minerálne vody.

Ožarovanie a oxygenoterapia:

Už aplikácia kyslíka 1-krát týždenne počas ožarovania môže zvýšiť účinnosť liečby a zároveň priazncvo vplýva na celkový stav pacienta. Pacient lepšie zvláda ožarovanie, je menej unavený, liečba ho až tak nevyčerpáva a aj vedľašie účinky ožarovania sú miernejšie. Súbežná liečba antioxidantami zlepšuje priebeh aj účinok liečby ožarovaním. Antioxidanty: Resveratrol, vitamín C, vitamin E....,egreše, ríbezle, čučoriedky, jahody...

OWZjYjYzM